Milovnící zvířat

18. listopadu 2010 v 22:47 |  Výcvik a výchova hyeních potomků
Tento den jsem se bavila na fórech a stránkách řešících psí chovatele/množitele.
Bavila, protože jako soudný člověk bych si za a) psa bez PP v životě nekoupila, za b) kdyby tento množitel ještě o svou licenci nepřišel stačil by mi pohled na stav štěněte, jeho okolí, chování prodejce, ... rozhodně nikdy bych si štěně nekoupila proto, aby se dál netrápil.

To by se mi určitě lépe spalo, kdyby takovýto člověk, který by přišel na to, že množení psů se opravdu nevyplácí, všechny své zubožené a týrané psy rozdal samaritánům, či utratil. 
Koupí psa od množitele, pro jeho další netrápení se, se akorát začnete trápit vy sami. V nejhorších případech neskončí ani psovo trápení.
Když chci nějaké psí plemeno, chci ho pro jeho vzhled, pro jeho povahu, pro jeho vrozené a pro každé plemeno určité chování, ... proto, si pořídím psa s ověřeným rodokmenem. 
Protože aby se pes mohl stát chovným, musí, minimálně, prokázat vzhledovou správnost, u spousta dalších plemen jsou testy povah, lovecké a další zkoušky. Pes co je bastard nejenom vzhledem, ale i povahou se nemůže stát chovným. Na těchto bastardech chovají množitelé a rekreační chovatelé (které, ofkours, taky nemám ráda)
To, že člověk neměl čas běhat po výstavách, proto jeho fena není chovná neberu, proč potom nechal svou fenu nakrýt? A víte, majitelé chovných psů nekryjí neuchovněné feny. Takže, to, že štěňata jsou bez PP, ale rodiče PP mají, je jaksi bezpředmětné.
Nebo taky vtipná fráze, že se narodilo více štěňat a proto některá papíry nedostala.
Dříve, možná. Ale to se většinou přebytečná štěňata i utratila. Dnes musí všechna štěňata jednoho vrhu páru chovných rodičů dostat papíry.

Když vím, že je mi celkem jedno co mi bude spát u nohou, případně na hlavě, proč si každý nezajde do útulku? Psů je tam přehršel, máte nezměrné množství psů na výběr. Podle velikosti, barvy, druhu, občas narazíte i na papíráky, ale většinou je to samý unikátní tvor, který těžko hledá dvojníka. Proč nenabídnete domov, náruč a lásku, kterou si bezesporu zaslouží, možná i víc, než kdejaké štěně, už jen proto, co si mohl zažít a většinově i zažil od stejných vašeho druhu.

To, že máte papíráka, neznamená, že s ním musíte chodit na výstavy.
To, že máte voříška, z vás nedělá míň, než je vaše sousedka Vopičková s královákem.
To, že máte psa a nehodláte na něm chovat, neznamená, že ho musíte nechat kastrovat, znamená to, že máte zodpovědnost za živého jedince a taky to, že ho musíte hlídat. To, že nechcete děcka taky neznamená, že se necháte kastrovat.
Kastrace zdravého jedince, je vědomé ublížení toho zdraví.
Ale o kastraci se bavit nechci.
Vlastně se s váma nechci bavit o ničem.

Vícero link, link, link, link, a dál, kdo hledá najde.

pez
A laskavě to neberte jako atak na vaši osobu. Proč si myslíte, že by se o vás měla veriza zajímat?
Já vás chodím obtěžovat jen pro osobní potěchu a pro dobré trávení hlav netopýrů a nedonošených děcek.
Víte, já mám vždycky pravdu.
Edit. Večer
Nebuďte tak průhlední a nebavte mě tím, že snižujete hodnocení článku jenom proto, že doma máte bezpapíráka. Jesli je zdravej, tak vám jedině gratuluju.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jeo jeo | Web | 19. listopadu 2010 v 15:40 | Reagovat

Napoprvé jsem článek moc nepochopila, mulea jsem si ho přečíst ještě jednou a pořádně. Ale dospěla jsem k názoru, že s tebou souhlasím. Více méně ve všem.

Lidi, co si myslí, že psi jsou stroje, co se nekrývají, rodí a kojí + sem tam  zajdou na výstavu a poslušně vyhrajou nějákou tu cenu, jsou pro mě naprostí ignoranti, co maj psa jenom pro prachy a nebo aby vypadali cool..
Ale to jiště víš z našich debat :-)

2 Karoll Karoll | Web | 19. listopadu 2010 v 16:08 | Reagovat

Bohužel nejsem veterinář, takže neposoudím, jestli je operace provedená správně...ale zatím nás ten veterinář nezklamal a když řekl, že operace je v pořádku, věřím mu.

Máš pravdu, Leon má domů vstup zakázán. Ale chtěli jsme ho mít pod dohledem, když se probíral z narkózy. Teď už je ve verandě, kterou dobře zná a není nesvůj.
S tím krytím...přísahám, že jsem se to snažila rodičům rozmluvit. Jenže když jsem se oháněla dědičnými chorobami, odpověděli, že Leovi nic není. Teď už všichni víme, že je - a krýt už nepůjde nikdy, samozřejmě. Alespoň mi teď rodiče věří a příště by mě snad poslechli.

Teď ke štěňatům. Máš pravdu, prostředí tam nevypadalo moc dobře. Jenže těm lidem to nevadí a já nemůžu nic namítat, protože štěňata měla svůj vlastní výběh, pelíšek a k dispozici čerstvou vodu. Krmena jsou taky dobře, granule ProPlan pro štěňata. Naočkovaná jsou a kromě toho také dvakrát odčervená (nebo naopak, teď nevím :D). Vypadají spokojeně, hrají si a mazlí se. Podle mě se mají dobře, ale jsem si jistá, že ty bys to posoudila jinak a samozřejmě lépe.

Že chci svého psa... nemyslím si, že ti naši žijí v tak špatných podmínkách. Ano, nesmí do domu a je to hlavní podmínka. To je věc názoru, ale já si myslím, že pes patří ven (jak který, samozřejmě).

Vyjádřit svůj názor klidně můžeš a kupodivu mi to nevadí. Virtuální šikana...neboj, netvrdila bych o tobě, že kyberšikanu provozuješ :)

3 Magda Magda | Web | 19. listopadu 2010 v 17:30 | Reagovat

"Nebo taky vtipná fráze, že se narodilo více štěňat a proto některá papíry nedostala." - ou jees :-D  :-D  :-D
No- radši nic, názory některých lidí mě občas dokážou pěkně pobavit, nebo naježit vlasy na hlavě...
Hm- kastrace.. To je bohužel už věc názoru a situace...
Ovšem zase něco jinýho je o tom psát a něco jinýho je mít doma před vratama háravou fenu (Která prý údajně nehárá!) a za vratama skákajícího psa, který jenom když se otevřou vrata, už nos u země a valí po stopě...
Skvělí, fakt.. A pak se doslýchat o tom, jak ONI topili štěňata, nebo je škrtili na provázku- ještě lepší!!
Bych se na to vykašlala a háravky nezodpovědných majitelů bych nejradši.... no comment :-?

4 verIZA verIZA | Web | 19. listopadu 2010 v 18:09 | Reagovat

[2]: jenom sem psala, že to tak zní, jak to píšeš. No, sem ráda, že to bereš v klidu. Ty štěňata, chápej, na těch fotkách to vypadá diametrálně jinak než popisuješ. No, hlavně, že si rozumíme.
A vlastně už přestávám řešit kdo si za jakých podmínek pořídí psa, sice věci, co nejsou věcí mojí řešim nejradši, ale... :D
[3]: hele já zase 'nenávidim' psy nezodpovědných majitelů když mě hárá Bára. Člověk je za svýho psa zodpovědnej, takže jak majitel feny, tak majitel psa. Bohužel jenom fena se může dostat do těhu.
Nezbývá ti nic jinýho, než mít se svym psem takovej vztah, že ho dovoláš i od háravky, a neni to utopie, znám plno takovejch psů.

5 Horálie* Horálie* | Web | 19. listopadu 2010 v 18:46 | Reagovat

Samozřejmě, že to neberu podle vzhledu :) hlavně podle vlastností a velikosti :) Ono babička chce hlavně malýho psa, myslím, že je i na ní jakého chce psa, protože u ní bude pobývat :) šeltie se mi zalíbily, hlavně kvůli tomu že se snadno cvičí a jak jsme přišli na teriéra? Babička, měla v mládí teriéra, děda taky, takže se rozmýšlíme i nad ním. Já vím, že je to hrozný rozdíl mezi nima :DD
Jo k článku :) nevím, my jsme měli zlatýho retrívra po papírových a chovných rodičích a co myslíš? Bylo to sedmé štěně takže papíry nemělo, ale je to 11 let zpátky, takže nevím.
Mě se líbí papíroví psi hlavně kvůli tomu rodokmenu, jsou ověření na nemoci a podle těch příbuzných se snad dá taky trochu předpokládat povaha ne? :)

Mimochodem, když už mi tady "radíš" ohledně plemen, co by jsi mi doporučila? Rozhodně nechci nějákou roztřesenou čivavu :) nic proti nikomu, ale mě se prostě nelíbí :D

6 Magda Magda | Web | 19. listopadu 2010 v 21:37 | Reagovat

My si Tima hlídáme- snažíme se o to, ale občas se prostě vloudí chyba a psa si odchytávám u vrat háravky. Je to těžký, když to neznáš, ale to, že ti ten pes občas zdrhne a ty „nevíš“ u které háravky zrovna je, bojíš ze, že ti ho zajede auto nebo že už se ti třeba nevrátí, je to prostě šílený!
Nebo když je pes „duchem nepřítomný“, jak kdyby byl na drogovém večírku, když je háravka kolem, to je taky super a to, že ti rodiče vyhrožují útulkem, páč pes je jak střelenej, je ještě lepší!!
Já nemůžu mít psa uvnitř domu, takže to situaci komplikuje.
A zkus si od háravky přiolat teriéřího puberťáka =) De to, ale je to těžký a já nemám takový zkušenosti, abych takovýho vztahu, kdy pes ignoruje háravku dosáhla. Takže pokud nechcu, aby mě tady na konci dědiny, kde „všechno běhá navolno“- nejsem ve městě, což by bylo v tomto případě mnohem lepší- otrávil nebo zastřelil- což se děje často-, že mu to rve ploty u háravky, tak já radši zvolím  variantu alá kastrace. Nejsem tím nadšena, ani trochu- to mi věř, ale o sýho psa se fakt bojím…

7 verIZA verIZA | Web | 19. listopadu 2010 v 22:09 | Reagovat

[6]: Jo to chápu, taky mi tekly nervy všemi tělesnými otvory když sem jezdila v létě na chatu, kdy zrovna Bára hárá, a všechno to tam běhá jak se tomu za chce. Teda, už na chatu nejezdim :3
No... obávám se, že ani po kastraci ho nemusí přejít běhání za háravkama.

8 Janča a pinčové Janča a pinčové | Web | 20. listopadu 2010 v 12:47 | Reagovat

tak tohle znáám mooc dobře! :-D Já mám jednu výhodu a jednu nevýho. Nevýhoda je, že Lord už víckrát kryl, má to v sobě hodně vžité a dokáže vycítit háravku i 2týdny předtím než vůbec začně "vonět". Výhoda je, že bydlím v bytě kde mi nemůže nikam za plot utéct, ale je to částečně i nevýhoda ..... háravka sousedů je od nás zhruba 2metry, to znamená, že když začne v tom nejlepším, Lorda od dveří pomalu nedostanu. Dokáže klidně 4dny nejíst, kňučí a neustále olizuje okolí trávy před našim barákem. Bála jsem se toho, že to od něj Black "pochytí", ano, on fenky taky cítí a voní mu nesmírně a ikdyž je zvědavý CO TO TEN LORD U FENKY DĚLÁ ZA POHYBY, nechá se v pohodě odvolat :-D U Lorda nepomůže odvolání ani řev, má to spíš opačný účinek, ale on si na ni skákat přede mnou nedovolí, zato kňučí, mručí, olizuje a čeká AŽ MU TO DOVOLÍM. Já se majitelce omluvím, čapnu Lorda za kůži, pohrozím a jdeme dál. Black má spíš jiné hormonální problémy, dost mi na psy dominuje. Nevjede do každého hned, spíš zkouší co ten druhý pes na něj, pokud ho ignoruje, psa neřeší, ale stačí mírné zavrčení nebo upřený pohled, Black nečeká a v tu ránu je v psovi a je mu bohůžel tuplem jedno zda se jedná o jorkšíra, bígla nebo retrívra. Takový malý spratek :-D Ale už se to lepší, jen to jde hrozně pomalu

9 Slečna ředitelka Slečna ředitelka | Web | 20. listopadu 2010 v 14:34 | Reagovat

A nejraději mám inzeráty "čistokrevná štěňata bez PP, jeden rodič s PP" :)

10 hanzz hanzz | 3. prosince 2010 v 17:05 | Reagovat

nekupujte psy bez PP, budete smutní! to jsem už viděl mockrát... taky jsem viděl mockrát psy s PP, kteří jsou na tom prachbídně a které majitel drží při životě drahými operacemi a smutný je taky atd... máme čubu BO/NO - maliňák s německým ovčounem - tahle liška nikdy PP nedostane, je zdravá, rentgeny OK - závodí s ní moje žena v NZŘ - zkoušky ZM, ZVV1, ZOP, ZPU1. nakryli jsme ji maliňákem s PP, měla kupu štěňat, jednoho psíka jsem si nechal a cvičím s ním, chystáme se na ZMT - super povahy, výborní obranáři i mazlíci. prostě je třeba malého psíka navštívit v jeho původním domově a udělat si jasnej obrázek v jakých podmínkách vyrůstá. a s tím nemá PP nic společného.

11 Yone Yone | Web | 9. prosince 2010 v 9:50 | Reagovat

Jaaaaaj... zajímavé. Ale protože se mě to hluboce netýká, asi nemám nic moc co říct. Zvíře žádní nemám a ani nechci (když, tka papouška. Jsou nenároční a hezcí... a mám ráda ptáčky. 8D)

Ale... jak to tak čtu, co se děje kolem psů je docela děsivé. >_< Lidé neumí myslet...

věta: "To, že nechcete děcka taky neznamená, že se necháte kastrovat." mě fakt pobavila. XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.