Konejšivé signály aneb Psicho I.

20. července 2010 v 23:36 | VERIZA a.s. |  Výcvik a výchova hyeních potomků
Pravidelní návštěvníci se jistě dočetli o Psichu. Aneb osvěta do světa čoklomilů.
Přinášíme 1.díl.

Objev konejšivých signálů se stal jakýmsi celosvětovým revolučním poznáním v etologii psů. Naši psi s námi totiž během dne neustále komunikují. Samozřejmě každý ví, že pes se nám snaží něco sdělit, když štěká, ale málokdo tuší, že ke komunikaci využívá celé své tělo. Pokud se člověk na chování svého psa začne soustředit, brzy zjistí, že projevuje různá "gesta" a pohyby. Občas si zívne, tu se olízne, jindy "z ničehož nic" si začne kousat nohu, nebo uhýbat hlavou. Člověk tomu zřídkakdy přikládá hlubší význam a na psovy dotazy a prosby nereaguje.

Co jsou konejšivé signály?
Olíznutí se - rychlé, nepatrné olíznutí, nebo naopak jasně viditelné olizováni se.
jazyk

Zívnutí - pejsek si zívne a často následuje ještě další konejšivý signál.
zivajici bara

Odklonění hlavy - je ze strany psa jakýsi projev toho, že se chováte "neslušně, nezdvořile", pes otočí hlavu, nebo ji mírně odkloní. Velmi často se takto děje při střetu s fotoaparátem.
Přivření očí/rychlé mrkání - je často doprovázeno právě odkloněním hlavy, či olíznutím se a je používáno zejména v situacích, kdy pejsek nemá možnost volby jiného signálu.
majlo

Přesměrované chování - pes v klidu leží, když v tom se kolem něj začne dít něco, nerozumí tomu a je z toho zmatený, začne si třeba kousat nohu, lízat si břicho atd.
Čmuchání - na vycházce si psa zavoláte, ale on najednou začne čuchat, natahovat čumák do vzduchu, jakoby lapal nějakou překrásnou vůni, nebo naopak začne čumákem rejdit po zemi a vy nabudete dojmu, že vás neslyší, nebo nechce poslechnout. Ve skutečnosti vás třeba jen konejší.
Ztuhnutí - tuto pozici pes často použije ve chvíli, kdy se potkává s jiným psem, zpomalí svůj pohyb, až dočista "zmrzne". Napjatě stojí a nehýbe se.
Když se pes otočí k někomu bokem nebo zadkem, vysílá silně konejšivý signál.
ztuhnuti


Kdy je psi projevují?
Psi používají konejšivé signály jako určitý druh komunikace. Snaží se dát jinému psovi (nebo člověku) najevo, že s ním mají přátelské úmysly a nehodlají se prát. Olíznutím, zívnutím či jiným signálem dává pes tvorovi, kterého právě potkává, najevo, jaké úmysly s ním má. V případě využití konejšivých signálů tedy říká, že jen ty dobré. Jednou ze situací, kdy pes vyšle konejšivý signál, je například seznámení.
dvaja

Používá je i v jiných situacích?
Určitě ano, představme si situaci: pejsek leží v předsíni, na svém oblíbeném baculatém polštáři a odpočívá. Najednou zazvoní zvonek, členové jeho domácnosti jdou otevřít a do dveří se hrne několik lidí. Všichni se bouřlivě vítají a objímají, sem tam zavýskne pětileté děcko a strýcovi upadne kovová lžíce na dlaždice. Je zmatená atmosféra a pejsek se v ní nemůže vyznat, začne používat konejšivé signály jakožto informaci o tom, že útočit nechce, ale tato situace je mu nepříjemná a rád by, aby skončila. Pokud si jeho majitel všimne, že je pes nesvůj, může mu pomoci a poprosit hosty o trochu klidu. Pohlazení psa po tváři, směrem od koutků mu také může pomoci uklidnit se (psi se koutků vzájemně dotýkají ve chvíli, kdy se záměrně usmiřují a vykazují projevy přátelství). Během chvilky už vrtí ocasem a začne být spokojený z nově příchozích hostů. Pokud se ale bude pro pejska stresová situace stupňovat, může od neslyšitelných signálů přejít k těm, které jsou zvučné (štěkání, zakňučení nebo zavrčení). Až v tu chvíli nepozorný majitel zjistí, že je něco v nepořádku. A pes dostane vyhubováno, co si dovoluje štěkat… Majitel si totiž ani neuvědomí, že pes o svém neklidu upozorňoval konejšivými signály již dříve. Stejně tak je pes může začít vysílat v situaci, když před něj postavíte fotoaparát a hodláte si chlupatého čtxřnožce zvěčnit. Pes začne uhýbat, olizovat se a zívat… V tom případě "konejší fotoaparát" a je z toho patřičně nervózní. Jsou tedy situace, kdy pes vysílá konejšivé signály, jelikož tím chce někomu naznačit dobré úmysly, nebo ho uklidnit, vidí-li, že je neklidný. Ale pak nastávají situace, kdy je pes ve stresu, neví, co se kolem něj děje, vysílá konejšivé signály a na vás je, abyste ho z nepříjemné situace dostali a pomohli mu. Konejšivé signály můžete pozorovat na stole u veterináře nebo při úpravě srsti v kadeřnickém salonu. To jsou chvíle a prožitky, které neovlivníte a pes je musí přečkat. Někdy pomůže vyslat konejšivý signál směrem k psovi a ten se tak uklidné. V jiné situaci vyslání konejšivého signálu může mít opačný efekt. Přirovnáním je situace, kdy se vás chodec zeptá "Kolik je hodin?" a vy mu odpovíte "Kolik je hodin?", tím pádem tu otázku vrátíte a je to bez efektu. Je potřeba se naučit a vědět, kdy signál použít a kdy je pouze vrácením otázky bez odpovědi zpět na stranu psa. Konejšivé signály pejsek často vysílá i při výcviku. Začne-li při poslušnosti vysílat "calming signals", je něco špatně…
Dejte si přestávku, nebo začněte trénovat jiným způsobem. V tomto případě pouhé vrácení signálu nepomůže. Jdete-li davem lidí a váš pes začne tyto signály vysílat, můžete mu je vrátit a uklidnit ho tím. Nepomůže-li to, pak by se měl člověk snažit psa z nepříjemné situace dostat a zbytečně ho nestresovat (přejít na druhou stranu ulice, kde je méně lidí apod.)
Zeptám-li se lidí v mém okolí, jestli chtějí porozumět řeči svého psa a oni mi odpoví "ne", zcela na ně měním názor. Podle mě jsou totiž sobečtí… A teď budu citovat Turid Rugaas "Jsme-li my (lidé) ti chytřejší, měli bychom se naučit porozumět jim (psům), nikoliv naopak".
Jestli vás konejšivé signály zajímají a chtěli byste se o nich dozvědět více, doporučuji vám přečtení knihy Konejšivé signály od Turid Rugaas vydanou nakladatelstvím PLOT. Do českého jazyka ji přeložila Štěpánka Horáková. A to hlavní na konec - pozorováním psů a používáním signálů se toho v praxi dozvíte a naučíte také hodně! A mně již nezbývá, než vám popřát hodně zdaru!

delam pohyby


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 kriza kriza | Web | 21. července 2010 v 0:41 | Reagovat

zajímavé počtení, jen nemám na jakého psa to praktikovat.

2 ruda-199 ruda-199 | 21. července 2010 v 6:53 | Reagovat

je to přesně tak jak to popisujete měl jsem pejska podobného tomu na poslední fotce vlevo ruda-199 :-)

3 Ian Ian | Web | 21. července 2010 v 9:53 | Reagovat

Některé gesta jsem už zpozoroval, ale některým ještě nerozumim. Nejvíc však stačí pohled psa, ten toho prozradí hodně :-D

Zpátky k Cassie - Tvrdohlavá opravdu je, je dosti hravá a hlavně si nejvíc vnucuje, aby se sní někdo mazlil. Je to pěkné když si sama řekne, ale čas od času to je i pěkně nepříjemné.

4 Weruška Weruška | Web | 21. července 2010 v 10:01 | Reagovat

Páni =) Vždycky mi bylo jasné, že pec nebo i kočka používají řeč svého těla, ale o konejšivých sígnálech slyším.. nebo spíš čtu xD poprvé =) Je to hodně zajímavé =)

5 Lady Martulinek Lady Martulinek | Web | 21. července 2010 v 22:56 | Reagovat

Přiznám se, že většinu jsem nevěděla. Doopravdy ne. Něco málo možná, ale stejně vás obdivuji.
Vy toho víte o psech více, než někteří lidé o lidech.

6 Lady Dog Lady Dog | Web | 22. července 2010 v 14:33 | Reagovat

hohó,já už tu knížku mám přečtenou.Koupila jsem si ji  Praze,tam ,kde je blaze,v nějakém obrovském  knihkupectví a za den jsem ji měla přečtenou a už jsem to začala praktikovat.

Je smutný,pozorovat psy,jak vysílají signály,a jejich páni jim nerozumí,místo toho škubou vodítkem,at ten pes nezastavuje.. :(  
Ale my už to s nimi zvládáme..psí řeč těla je úžasná,a tak růůznorodá..

PS:máte k tomu krásné fotografie :)

PSS:k té fotce,tak to byla opravdu veverka,ale na jedné fotce jej opravdu vysílá-spíše si to myslím.. :)

PSSS:tož dúfám,že další psí psycho Psicho vydání bude co nejdřív :) ;)

PSSSS:n,my už to s jejíma plyšákama máme vyřešené.Vždy,když je "načně"a začne  z nich vylézat ta vat,atak jí tu hračku vezmu,tu vtu z ní úplně vydělám a nechám jí jen ten "obal".Protože jednou jí malinký chuchvaleček zaskočila a ona se tím "dusila",ale nějak jsme to překonali-hodně vody v misce.Tak,to je náš způsob :) (mě to nevadí,že mi to tam píšeš :) myslíš to dobře :D )

PSSSSS:zjevně jsem objevila objev u křečků :D on mi vždycky ztuhne,když uvidí nějaké jiné zvíře a třeba půl hodiny tam sedí,Bylo to tak u všech našich 3 křečounů :D ... :)

a ted nevím,jestli se píše PSS.. nebo PP..S.Jestli to jakože není post post.. :D

7 >>>>KiKuShKááá >>>>KiKuShKááá | Web | 22. července 2010 v 17:11 | Reagovat

co mi to tu píšeš!já u toho už úplně brečím...chudák,je vědší,protože pila mlíko a z mlíka se roste...já nechápu co proti mě máš,i veterinář říkal že je to PK tak mi nepiš že ne já to nebudu řešit ruším blog díky tvým a té holky slovům že to není PK,je to pk tak neříkej když nevíš...sorry díky za pochvalu,ale já už toho mám dost

8 Lů | Web | 24. července 2010 v 20:51 | Reagovat

Pěkné.... a ty fotky se k tomu hodí - povedené.

9 Keira Keira | Web | 24. července 2010 v 21:10 | Reagovat

hezu pejsci...

10 Ká | Web | 25. července 2010 v 23:40 | Reagovat

Ahoj - a díky! :) Takové dlouhé vyznání mi už dlouho nikdo nepředvedl. Také jsem ti sem koukala, jsi dost zajímavá a vtipná :)) To nakraji jsi kreslila ty? :) Jinak, kdybys měla zájem, vandrovala jsem. Takže. :)

11 Yone Yone | Web | 29. července 2010 v 9:17 | Reagovat

ó... to je zajímavé. Jse jak vidno velmi vzdělané. Být vaším psam musí být opravdu skvělé, věřím, že se mají moc dobře.

Když jsem byla před týdnem na chatě, byla jsem svědkem špatného (průměrně špatného) zacházení se psam- vlastně se štěňetem.
Bylo to velké štěně- v psech se nevyznám, takže nevím co to bylo za rasu- a patřilo takové rodině s dvěma protivnými malími dětmi.
Příklad situace: Děti si hrají se psem-běhají kolem něho, křičí a "škádlí ho", berou mu míček a podobně. Štěně je z toho úplně mimo- v jednu chvíli chytí dítě za rukáv, táhne a nechce pustit. Děti křičí. Z domu vyjde otec, zakřičí na štěně, to pustí a s máváním ocasu se rozběhne k pánovi- a dostane na zadek. A rozkaz, aby zůstalo na místě...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.