BRAVO

9. července 2010 v 15:00 | VERiza |  Aktuališníky aneb co se řeší
To jsem dneska ráno prošla kolem stolu mé sestry. Na tom by pochopitelně nebylo nic zvláštního, kdyby mě do očí nebodl štos. Ten štos byl různobarevný a na jeho vrcholu ležel časopis BRAVO girl. Ani jsem se štosíkem nemusela moc prodírat, abych zjistila, že tato hora obsahuje pouze časopisy typu BRAVO. Na titulce jednoho z nich mě upoutal text, napsaný snad oranžovým zvýrazňovačem " Užij si flirt in SCHOOL!" A pod tím trošičku menším písmem "Je tu NEJvymazlenější měsíc školního roku! Učit se už nemusíš, tak FLIRTUJ, co to dá!".

Tak nějak mě prostě stále udivuje, že děti, co si pamatuju ještě jako mimina a jsou ode mě dejme tomu šest let, mají dneska v devíti letech facebooky, řeší vztahy a tak dále. Jako příklad uvedu jednu holčičku, říkejme jí třeba Amálka. Když se narodila, bylo mi šest let, byla jsem malej cucek. Ale tak, lecos jsem už chápala, ona byla mimino. Když já jsem chodila do třetí třídy, jako ona dneska, tak jí mohly být tři roky. A když to tak pojmu, co já jsem dělala v mých devíti letech. Facebook jsem určitě neměla, na počítači jsem hrála tetris a malovala si v Malování a chodila si ven na deku hrát s barbínama a svýma tehdy kamarádkama, dnes jíž známýma, řekněme. Jenže, dneska jsem se právě shodou náhod dostala na zeď právě té Amálky. A nějak mi to hlava není schopná pobrat. Samozřejmě se tam dočtu, s kým je "ve vztahu", když zaroluju trošku níž, dozvím se dokonce o jejích trablích s láskou a krom jiného i to, že jí "matka zapomela koupyt brawicko".  Dneska si napsala statusek, že jde s "miláštem do bazýku" a sdílela se všemi video jakéhosi hitu Hany Montány.
Nevyspívají ty děti dneska nějak brzo? Už jsem si asi zvykla, že jsem potkávala v jídelně prvňáky s obarvenou hlavou a namalovanou pusou, ale mít už ve třetí třídě fejsbuk. Ty děti si fakt ani neužijí dětství snad. Pořád musí řešit to, aby s někým chodili, musí hlídat, jestli H.M. nemá novej song a jestli neprošvihli novej výtisk bravíčka. Jenže, když to tak vezmu, tak co jim asi zbývá? Jestli chtějí zapadnout do kolektivu, tak musí dělat to, co jejich vrstevníci. Což znamená, sledovat H.M., číst "bravíčko", chodit s někým, mít spoustu BFF, vyjadřovat se jako negramot s "w" a neřešit pravopis a čárky v souvětí.
Ty děti se narodí, učí se chodit, mluvit, pak přijdou do školy, tam si ještě hrají a chovají se spontáně, jenže to uteče, oni se v první třídě naučí jakš, takš číst a psát a ve třetí, čtvrtý třídě už sjíždí sociální sítě a kecají po icq.
Nikdy jsem to ani tak neřešila, ale dneska mi přijde, že ty teenage časopisy ty dnešní děti hrozně ovlivňují. Ano, budu je nazývat dětmi, protože do deseti let prostě ještě nejsou náctiletí ani náhodou. Co z toho má osmileté dítě, když čte sexuální poradnu?
Tak trošku mou 12tiletou sestru lituju, je zatažena do toho všeho. Je cool, in a trendy, čte dívčí časopisy, řeší hadříky a mekaupy, má svoje BFF, ale už udělala pokrok! Má ode mě zatrhnuto se na FB vyjadřovat mucQoidní řečí a zatím jí to jde.
Já si na svoje první BRAVO moc dobře pamatuju. Bylo mi 11 let. Předemnou seděla holka, co už od čtvrtté třídy kouřila a byla celkově, taková "rádoby vyspělejší" , což jsem jí nebrala, mě byla jedno, občas jsem se s ní bavila, ale jednoho dne přitáhla do školy záhadný časopis! Já jsem znala samé Mateřídoušky, Sluníčka, co jsem četla ve druhé třídě a ona cosi modrého. Hmmm, na titulce Julián Záhorovský, ale co víc, u časopisu byl dárek! Byly tam potítka! Wow! Ona měla žluté potítko, děsně mě to fascinovalo a celkově ten časopis, bylo to pro mě něco nového, neznámého a tak jsme ho tam celotřídně hltali. Aneb páťáci v říši divů. Doma jsem máti oznámila, aby mi koupila bravíčko, že je tam krásný potítko. Má máti si asi řekla, že už jí dcera začíná dospívat a druhého dne jsem měla bravo doma. Měla jsem z něj takovou zvláštní radost, kterou si pamatuju doteď. Ve škole nás vždycky fascinovala "sexuální poradna" neb to pro nás bylo něco fantastického.
Když tak ale hloubám v paměti, nepamatuju si, že bych byla pravidelným kupcem bravíčka, a že bych ho doslovně žrala. Občas jsem si to koupila kvůli nějakému dárku, ale nikterak mě ty "hvězdy" v něm nebrali. Eminem, Avril, Tokio Hotel, hm nebavilo mě si o nich číst.
Dneska mi je 15 let, a když se snažím zahloubat v paměti, kdy jsem si naposledy koupila svoje vlastní bravíčko, musím říct, že to bylo asi tak ve dvanácti letech.
Naše třída byla v tomto ohledu opět jiná, než ty ostatní. Kdo u nás kouřil, byl "trapák", kdo chlastal, taktéž. Samozřejmě až na vyjímky a elitu naší třídy, co mohla všechno a nikdo se o ní nezmínil, jakožto o těch špatných, co kouří. Mezi to špatné, čím jste se mohli prohřešit, bylo i čtení dívčích časopisů a brava. Kdokoliv si to přinesl do školy, přinesl si to tam poprvé a naposled, byl za to ukamenován dravou zvěří a nikdy se o to více nepokoušel. Neposlouchala se u nás H.M. , ani Avrilka a podobné. U nás to byl samý punk a takový ty starší věci, typu Nirvana, sem tam i Červený horký čili papriky a tak. Prostě to byla vadná třída. Ale asi bych jim měla být vděčná.
Nikdy mě nikdo nenutil kouřit, chlastat ani poslouchat H.M., natož číst BRAVO. Ale stejně to byla banda pozérů, který ke smrti nenávidím, tak co.
Teď jsem si vzpomněla, že jsem dlouho měla v krabici s časákama ty moje bravíčka, co jsem si dřív kupovala. Chtěla jsem je otevířt a zjistit, co letělo před 5 lety. Ale už nejsou, škoda. Mám celkem ráda takovýdle retro nostalgický věci. Třeba když u babičky na půdě najdu starší časáky z 80tých let atd.
Jenže, bratr mé máti byl když jsem se narodila ve věku 15ti let a jestliže se zde BRAVO prodává od roku 1991, už si ho jistě kupoval, což znamená, že bych ty historické výtisky mohla u babičky na půdě najít. Hrozně mě to láká. Ráda bych zjistila, co bylo in a kůl minulý desetiletý, o čem se psalo, nač se pubescenti ptali. Asi se k babičce vypravím a budu hledat. Mimo to bych tam taky ráda našla moje pracovní sešity prvouky z první třídy. To bude taky nostalgie jek to velké flekaté domácí zvíře, co dojí mléko. Kreslili jsme tam totiž to, čím bychom chtěli být a tak. A mě moc zajímá, jaký "názory", sny a přání jsem měla v 7 letech.
Našla jsem titulní stránky z devadesátých let, co vycházely v Německu. Jsou tady. Všimněte si, každý druhý číslo M. Jackson a Bervly Hills 90210. Já bych se snad do tý doby na chvilku vrátila, jen jako pozorovatel, co by stál mimo dění, ale ráda bych viděla, co se dělo a tak. B. H. 90210 bylo ve svý době asi dost populární a dneska po něm skoro neštěkne ani pes. Já ho sledovala vždycky odpoledne u babičky na prvním stupni, dneska sotva vím, oč tam šlo. Ale "Brendu" si pamatuju pořád. Dost dobrý pořad s názvem Ta naše povaha česká, vysíla/lala, česká televize a měla právě jeden díl zaměřený na dívčí časáky, je to pěkně udělaný, pokud se chcete podívat, najdete to tady.
Ve zkratce bych prostě apelovala na to, aby si tyto časáky kupovali pouze náctiletí, když už a aby si malý prcci z prvního stupně užívali dětství, i když, asi bych si měla uvědomit, že dobu a pokrok nezastavím a jestliže se chtějí osmiletí dětičky "pářit" a "chodit" s někým, tak jo. Jen mě to nepřestává fascinovat.
Ale to dětský chození je nejlepší. Jak si vždycky řeknou nebo pošlou ve škole papírek "budeš se mnou chodit? Ano/Ne" a pak spolu jako "chodí", no :-D To už bylo za nás.

A dovolíte-li mi ještě pár mouder na závěr, co jsem pro vás vytáhla speciálně z dnešních bravíček.

  • Na 98% kluků udělá dojem, když se zasměješ jejich fórku!
  • Ve škole se seznámí až 92% všech love párečků!
  • Nasměruj se na foťáček z boku a opticky zeštíhlíš!
  • Toto je menší výtah z věty "Focení? Tvoje mega hobíčko?!"
  • Zjisti, kde potkat nejvíc roztomilé borečky!
  • Hezké holky se musí naučit jedno-oslovovat kluky samy! Nezapomínej!
  • Kluky děsí představa, že se jim krásná holka vysměje.
  • I kdyby ses přetrhla, své problémy vždycky uvidíš jen z jednoho úhlu pohledu. O upřímné rady si proto zvykni prosit třeba spolužáky. 
Tak jsem se tu s tím psala tři hodiny a pak se mi zdá, že je to zas jinak, než to mám hlavě, ale na to bych si asi teda už u sebe měla zvyknout!
Co vy a brvíčko? Jak to berete, vidíte a vnímáte? :-))
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Cirrat Cirrat | Web | 9. července 2010 v 15:27 | Reagovat

Bravíčko... Heh! Na základce tak v páté třídě (ano, to byla tak ta generace BH90210 a MJ) jsme vždycky kupovali jedno, o přestávce se shlukli kolem něčí lavice a nahlas si předčítali stránku Láska Sex a Něžnosti (teď se to myslím jmenuje jinak) a řvali jsme u toho smíchy. Dodnes si většina z nás pamatuje následující dotaz:

"Pane doktore, je obřízka nutná? A zdalipak je to bezbolestné? A mohu mít tři varlata?"

Uznej, copak se u tohodle jde nesmát? :-D

Jinak to považuju za docela stupído věc a maximálně se s tím s kamarádama navzájem strašíme ("Buď hodnej nebo tě to donutím číst")

That said, dnešní děti (a pro mě děti přestávají být dětmi kolem 15) jsou podle mě opravdu vtažené do světa dospělých předčasně. Podívej, od nějakých osmnácti ti každá reklama a já nevím co vysvětluje, jak jsou vrásky škodlivé a jaké přípravky bys měla použít (ano, od beďáků rovnou k vráskám), i když je to ještě dáááávno před tebou. A to samé se šminkama a flirtama a já nevím co... DOba se zrychluje...

2 Alice Elen Cullen Alice Elen Cullen | Web | 9. července 2010 v 15:39 | Reagovat

jako taky si myslím, že ty děti rychle dospívaj...že jako...mít v 9ti letech facebook?? já měla první ve 14ti...a H.M. jsem poslouchala protože to prostě ve svých časech bylo cool...ale už se tim co je cool nějak ani neřídím

3 Sikar Sikar | Web | 9. července 2010 v 15:50 | Reagovat

Hehe, u článku jsem se nemálo pobavil a inspiroval mě natolik, že někdy snaz napíšu své vzpomínky na školní léta (doby, kdy bylo něco neobvyklého vůbec mít připojení k internetu a mobil lehčí než půl kila). Kde jsou ty časy... My jsme si v nějakých dvanácti kupovali Ábíčko (které začalo být tak dva roky na to komerční až běda, tehdy jsem s ním přestal) a Bravíčka jsme kupovali na střední vždy jednou za pár měsíců, abychom se mohli smát jako protržení (někdo hulí trávu, my se sjížděli dívčími časopisy). No...a tak. Dnešní děcka mě prostě děsí.

4 Invisible Invisible | Web | 9. července 2010 v 16:03 | Reagovat

Ty malé děti co se snaží být dospělé a přitom se chovají táááák moc dětinsky mě neskutečně vytáčej! Ale tak zas na druhou stranu, my v jejich věku jsme se taky snažili působit dospělejší... I když trošku jinym způsobem.

Jinak, závěř článku pobavil. :-D Myslím, že za našich ,,mladých" let byl aspoň nějak ,,na úrovni" ten styl psaní... Já se seznámila s bravíčkem přesně ve čtvrté třídě, kdy ho jedna spolužačka přinesla a potom o přestávku předčítala články z poradny Láska, sex a trápení. :-D Bylo to pro nás tak zajímavý, že tu přestávku ve třídě zavládlo větší ticho, než o hodinu a všichni jsme se nehorázně smáli větě ,,Potom mi sundal podprsenku." :-D No, zkrátka děti. :-D

5 Sííma Sííma | Web | 9. července 2010 v 16:12 | Reagovat

Souhlasím s článkem. Dneska už neni problém vidět zmalovaného prvňáka. V pátý třídě jsem byla ještě takový to děcko, ale dneska jsou ty děti už jiný. Rychleji dospívají.. podle mě na to má zásluhu internet. Různé icq,skype,facebook,twiter atd..
Bravo si občas předčtu na internetu, protože kupovat to nechci. Někdy jsou tam zajímavý věci, ale moc mě to nebere. Nějaký ty časopisy doma mám, ale z dřívější doby když mi bylo asi 11.. :D

6 misfit (Werika) misfit (Werika) | Web | 9. července 2010 v 16:16 | Reagovat

Bez výhrad souhhlasím se vším. Já jsem si bravo nikdy nekupovala,akorát, když jedeme na dovolenou a občas se mrknu, když jej spolužačky mají ve škole, abych se tomu mohla vysmát. Názornou ukázkou toho, cos napsala, je má sedmiletá sestřenka. BRAVO sice nečte, poněvadž je v první třídě, Facebook sice zatím nemá, ale bojím se, žena něj brzy přijde. Poslouchá Montánovic Hanu, Justina Biebera, mlufí stlašně kůl jazýčkqem a vůbec se chová takhle. Jo, a už teď má mobil. Já jsem v jejím věku hrála maximálně tak Gordiho (taková blbost, ale aspoň naučná), kreslila si (panenky mě nikdy nebraly), stavěla z Lega a poslouchala Beatles a Bon Jovi. Joj, a jsem a to ráda.

7 misfit (Werika) misfit (Werika) | Web | 9. července 2010 v 16:16 | Reagovat

PS: Díky za ten výtažek, smích je zdravý :D

8 martyny martyny | Web | 9. července 2010 v 17:44 | Reagovat

o5 úzhasnej článetscheQ :D ale ne fakt, mám tu bravíčka ještě z roku 95, a na základce jsme to probírali úplně stejně jak vy, nejvíc poradnu, tu jsme si četli i nahlas :D Dětem prý puberta začíná čím dál dřív, teď už snad v devíti letech...je to zvláštní, jak se to všechno urychluje...kdy jim bude začínat za dvacet třicet let? V první třídě?

9 verIZA verIZA | 9. července 2010 v 20:20 | Reagovat

Hu hu, tu to zije :) vzpomela sem si, ze my si na zakladce koupili Bravicko, nebo neco podobnyho, vzdycky kdyz sme jeli na skolu v prirode a ja ho cetla nahlas, protoze sem umela cist nejlip, a stale umim :D
V nedeli prijedu, do te doby me stale, prosim, lituj :)

10 VERiza VERiza | 9. července 2010 v 20:42 | Reagovat

[9]:Izane, já už se na tebe těším! :-D

11 Lady Dog Lady Dog | Web | 9. července 2010 v 21:32 | Reagovat

Bravo-fuj.80% třídy to u nás čte.Nejlepší je je pozorovat,jak se dvě holky hádají,kdo si z nich vezme ten plakát Justina Bieberra(nebo jak se to píše,my mu říkáme Jebák),když si to koupily na půlku..Nakonec si obě daly na Vánoce setejný dárek před celou třídou-jedna dostala voŇavku H.M a druhá růžový polštář s obrovskou obludnou fotkou HM. joj,tak toto je gympl.supr,že?
no tak to my máme tu stereotypní třídu-poslouchá H.M.,Džastina Jebáka(my mu tak důvěrně říkáme)a takový sračky.joj,s takovými dětmi co mají ve 3.třídě Fb jsem se ještě nesetkala-díkybohu :D chválím za zatrhnutí sestřina mucQoidního mluvení,nebo jakže si to nazvala :D nejlepší je výtažek :Zjisti, kde potkat nejvíc roztomilé borečky!

[6]:hééj!to máme taky-počky..du to hledat..jo!GORDIHO KOUZELNÉ HRAČKY-čarovná herna :D panebože :D 8-O  :-D  :D  :-D to jsme měli jako malé :D já hned věděla co to je :D jéžiš.. :-D

12 Bels Bels | Web | 10. července 2010 v 0:18 | Reagovat

Jo, Bravíčko, ta nostalgie :-D Taky jsem četla. Začala jsem kolem 11ti. A později se tomu už jen smála. Ale mám pocit, že už to taky není to co to bývalo ;-)

13 Werika Werika | 10. července 2010 v 8:28 | Reagovat

[11]: Jo, to jsem měla taky, už jsme to darovali mé mladší sestřence :D A ještě Gordiho filmové dobrodružství, Gordi v říši her a asi tři další :D Byla to moje první počítačová hra:D

14 Lind@ Lind@ | Web | 10. července 2010 v 14:40 | Reagovat

Braíčko.. ach ta hromada blábolů. Pro takové pubertální husy je svět jen: Flirt, rande, pár, kopačky... a pak taky hit,sladký, borec, EMO, Juston Bieber a já nevím co ještě. Bohužel, tato "éra" mě ještě čeká. Jednou naše spolužačka (A to jsme prosím pěkně čtvrťáci!) přinesla do školy časopis třináctka.. zdepkařená patnáctka, že? :-D  Načež se kolem ni slítlo "hejno ptactva" (rozuměj příliš vyspělé husy z naší třídy) a začali vášnivě listovat. A pak taky školní časopis.. spíše třídní. Před, řekněme pěti lety, na škole byl úžasný časopis,plný zajímavostí. Tenhle obsahoval cool uvítací stránku, Lady Gaga a životopis Hanny Montany. Bohužel či bohudík, skončil v koši.
Dnes si říkám, že by se Bravo hodilo leda na podpal.. jen když se chci zasmát přiblblým fotokomixům...

15 Yone Yone | Web | 10. července 2010 v 17:07 | Reagovat

Jaj. Fakt děsivé, zvlášť, když toto čte velké dítě jako já. Hehe. Fejsbůk nemám a tyto časáky jsem nečetla nikdy. Tedy… párkrát jsem do nich o prázdninách nhlédla u kamarádky, přečetla si fotoromány a poradničku a náramně se u toho bavila. Ale to je vyjímka…
No, já mám o rok starší sestru než je ta tvá a řekla bych, že se svojí generaci poměrně vymyká. Jo, docela dost. Ale já jsem taky vždycky trochu vyčnívala, i když jsem se snažila o opak. My, divné děti to máme asi v genech. XD
Chudák „Amálka“ a chudáci jí podobní. Vždyť takhle musí být dětství hrozná otrava. Nikdy jsem neměla ráda ty typy, co si příliš hrají na dospělé. :3

16 Tatranka Kofeinová Tatranka Kofeinová | Web | 10. července 2010 v 18:56 | Reagovat

Když vidím tyhle slátaniny, hodně lituju, že neexistuje Zadepkařená 15. Hehe, kvůli tomuhle článku jsem si doma vyhrabala jedinej výtisk brava, kterej jsem si kdy koupila. Krásně jsem si početla. Některý ty dotazy v poradnách jsou ale opravdu kultovní. A úryvky jsou vážně hrozně vtipný, haha. XD

A k tvýmu komentáři. Můj drahý pejsek je na tom o hodně líp, hodně toho prospal a byla jsem tak akorát ráda, že jsem do něj dostala trochu vody, možná měl i teplotu, doktor mu dal nějaký antibiotika, po kterejch se teda o hodně zlepšil. Včera se i trochu najedl a vyšel ven. Už rozhodně nevypadá tak tragicky, sice hodně kulhá a bude mít určitě i nějaký jizvy, ale už to snad bude jenom lepší. Achjo, já si ani neumim představit, že by mi mohl umřít. Jo a je milý, že se ptáš. :)

17 Slečna TENISKA Slečna TENISKA | Web | 10. července 2010 v 23:45 | Reagovat

no, tak bravíčkovým obdobím jsem si taky prošla :D ale už je asi tři roky za mnou a jsem ráda, že teda první stupeň jsem bez něj přežila, protože nelituju svýho krásnýho dětství, opravdu se tomu divím, jak se dnešní děti pořád tak stávají těmi rádoby chytrými úžasnými dospělými a jak si myslí, že mají navrch a přitom je to úplně jinak

18 Luciaaas Luciaaas | Web | 11. července 2010 v 20:55 | Reagovat

Nedokážu uvěřit že jsem to přečetla celé :D Je mi dvanáct. Moji spolužáci si BRAVO pravidelně kupují od první třídy, píšou si psaníčka budeš se mnou chodit, ale v těch pořátačových věcech jsme zase naopak, s tím umím já :D Myslím ale, že si vedu vcelku normálně Facebook, žádné mucíííííííneQ loWhíseQ ani vztahy nic :D No to je jedno :D Mimochodem ten MJ na každý stránce v tom odkazu to je vážně krásnééé(ať si každej mimoň říká co chce)

19 Judy Judy | Web | 12. července 2010 v 22:42 | Reagovat

Proboha, ty autorky bravíčka snad jedou na LSD anebo mají nějakou zvrácenou duševní poruchu nebo obojí, jinak si to nedokážu vysvětlit. A za to prznění angličtiny bych střílela, on je to jazyk, ne nějaká děvka hodná opětovnýho znásilňování...
Co se týče vyspívání moc brzo, asi máš pravdu a že to je špatně, to taky. Na druhou stranu moje sestra je taky třeťačka a řeší koloběžky a plyšový psy, stejně jako všechny její kámošky, tak to s dítky snad ještě nebude tak příšerné :). Podle mě tohle přijde někdy na začátku puberty v temné době mozkové dovolené a zase rychle to odejde. Následky jsou ale děsivé!
Já v devíti přečetla celou bibliografii Verneho a bylo mi fajn, hehe.

20 Yadnee Taikuutta Yadnee Taikuutta | Web | 14. července 2010 v 9:21 | Reagovat

hele, v naší třídě taky odsuzujou lidi co kouřej a co maj jinej způsob života. nemam to ráda.
já si bravíčko nekupovala snad nikdy, ale vždycky jsem po škole šla s "kamarádkama" do knihovny a tam hltala bravíčko za bravíčkem, a když si pro mě přišla máti, rychle sem to uložila aby to neviděla...nevim proč sem to dělala:D
ale nemám tyhle časopisy ráda.
ani tyhle rádoby cool děti.

21 Říjnová Říjnová | Web | 17. července 2010 v 12:18 | Reagovat

Když já jsem mamce řekla, že bych chtěla Bravo nebo něco podobnýho, řekla mi, že jsem na to ještě malá. Tuším, že jsem byla někde ve 4. třídě...
Ale několik let jsem měla předplacenou Top dívku. Ně kvůli módě nebo tak, prostě mě to bavilo. Ale pak jsem to odebírat přestala,právě proto,že tam už nebylo nic na čtení a jen samé bárbínkovské typy.
Teď si občas kupuju Bravo, ale pouze německé. Je dvakrát tak tlustý, jsou tam různý příběhy a i u těch beauty typů či jak se to jmenuje, si rozšiřuju slovní zásobu :D

22 dont-copy-me dont-copy-me | 25. července 2010 v 23:31 | Reagovat

Povedenej článek:) Jsem ráda za svý naivní dětství :) Neřešila jsi nic víc, než bylo to s kým budeš kamarádit, hrát na schovku nebo s kým dneska půjdeš ven. Pak přišel čas časopisů a holka si pak přečte pár článků "jak být in", "jak ho sbalit,jak se líčit" a je to v háji, dětství najednou vezme za svý a z devítí/desetiletý holčičky je najednou prostě "slečna"....a stejně jako technika postupuje i tohle hrozně rychle dopředu...tak to prostě je :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.