Pes

26. ledna 2010 v 15:08 | VERiza |  Výcvik a výchova hyeních potomků
Neuvěřitelně široký pojem, který je ale jasný i malému dítěti. Vždyť na skoro každé procházce po
ulici mu matka ukazuje na kolemjdoucího potomka vlků, hyen a lišek a říká, že tam jde haf. Popřípadě s pištícím jekotem zdvyhá parchanta (nemanželské dítě) do vzduchu a bojí se ,aby ten krvelačný west highland white teriér neukousl jejímu potomkovi podrážku u boty.


Aneb, co neudělá televize. Všem je cpáno a podvědomě vsugerováváno, že vždy, když pes pokouše nezletilého, ba i zletilého občana republiky české, může za to pes, nikoliv dokonalý homo sapiens sapiens, to jest přec člověk neohrožitelný, dokonalý a nepřekonatelný. Homo s.s. by měli mít na paměti, že canis lupus f. familiaris nikdy neokouše člověka jen tak, že by ho z ničehonic napadlo stejně jako h.s.s , že si sedne s chipsama k tv. Šelmi psovité, zejména tedy ty domestikované domáci, již výše zmíněné jakožto canis lupus f.familiaris své krásné bílé zoubky použijí jen ve chvíli, kdy jim člověk dá podnět. Inu, to že malý Jaroušek s Amálkou tahal Broka za ocásek už vám v televizi neřeknou, ale za to vám řeknou, že pětiletým dětem musely být amputovány obě ruce, jelikož je Brok, který byl ihned utracen agresivně a z ničeho nic vážně pokousal. Existuje samozřejmě i druhá varianta, pes je agresivní na člověka -bez ohlášení a napadá lidi, aniž by měl důvod. Ani zde to není chybou psa, jelikože jeho chování mu vštípil kdo jiný, než člověk rozumný (obávám se, že označení tohoto druhu není na tomto místě zrovna správné, ale o tom by se dalo polemizovat ještě dlouho). Všítipil mu to třeba nevědomky, jenže povinností každého majitela psa je ho správně vychovat a socializovat, aby neohrožoval sebe a své okolí. Bohužel to plno lidí nezvládá, nechápe a neví a tak nechá své štěňátko povrkávat na všechny kolemjdoucí, vyjíždět po rukou, které ho chtějí pohladit , ba dokonce ho v agresi podporují " jen trhej Alíku, hlídej Mášo!" ve chvíly, kdy vrčí a zvedá pysky malé štěně je to ještě záležitostí humorného pousmání se na toho malého baculatého drobka, poněkud horší situace nastává, když naproti vám stojí stokilový mamutek a dělá totéž, co před dvěmi lety to malé štěně. Je mi líto všech psů, kterým nebyl vštípen správný vzorec chování. A když vím, že nemám náturu na to, abych zvládl povahu argentinské dogy, amerického pitbulteriéra, nebo si nejsem jist, že si poradím s osobností parson russel teriéra, tak si ho nepořídím...
Další věc, která mi nahání hrůzu je ta, že 99% majitelů psů neumí se svým psem komunikovat. Chudáci ti psi, kdo ví co si myslí o všech lidských posunkách a řeči těla, nerozumí ji! A většina lidí se nesnaží naučit a pochopit řeči psů tak, aby byli pro jejich psa snadno čitelní a vládla v jejich vztahu oboustraná harmonie a porozumění.
Krom toho mě absolutně deptá "odbornice na problémové chování psů - paní Hana Žertová", tato dáma v letech by se dala přirovnat k mé bývalé ortodoncistce, naučit se pár odborných termínu, vše něčím zakrýt a zamaskovat, z jednoho problému udělat jiný, hlavně že mám z toho něco v kapse.
Co se týče výcviku psů uznávám zejména tanec se psem a dogdanicng, agility, dogfrisbee, flyball, coursing...Ovšem nemám ráda, když je pes používán hlavně jako cvičební nástroj a pomůcka k těmto sportům, aniž by měl pes s člověkem hlubší vztah. Bilancuji mezi názorem, že tyto sporty jsou pro psa nepřirozené pohyby a mezi pocitem, že mého psa to baví. Tudíž si nejsem schopna vytvořit kladný, či záporný názor.
Další věcí, kterou patřičně dosti uznávám a věřím v ní je klikr ( klicker). Klikr trénink je věc, jež mě dost zajímá a snažím se se v jejím oboru co nejvíce dozvědět a zdokonalit. I když si člověk myslí, že už o klikru ví dost, vždycky přijde chvíle, kdy se má čemu učit, je to úžasný komunikační nástroj mezi člověkem a psem, který přináší ovoce až ve chvíly, kdy to strana homo sapiens sapiens dělá dobře a prokáže, že opravdu patří do řádu a čeledi člověka rozumného a kdy canis lupus f. familiaris tento dorozumívací prostředek pochopí a stane se mu zábavou a potěšením.
I přes všechno vymoženosti, které se dnešnímu modernímu majiteli psa nabízejí je stejně úplně nejlepší pocit, když si jdete jedno prázdninové, letní, sluníčkem prohřáté odpoledne napříč loukou, kolem vás šustí stromy, hmyzáci bzučí v trávě a váš nejlepší přítel jen tak popobíhá kolem vás. V tu chvíly padá všechno, nic není pro tuto dokonalou šelmu lepší, než jít si s jeho alfou - vůdcem přírodou a neničit packy na nepřírodním asfaltu.
Psi jsou pro mě něčím dokonalým, domestikovaným, leč nezkaženým tak, jako je lidstvo samo a máme se od tohoto živočišného druhu co učit, jde o to jen chtít, otevřít oči a....
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Janča a Lord Janča a Lord | Web | 26. ledna 2010 v 18:41 | Reagovat

Tohle téma znám moc dobře. Také znám když projdu se svým 6kilovým pinčem a kolem paní s psem jen o 10cm vyšším ,,Pozor Rexi, to je maličký pejsek, pomalu ať mu neublížíš!" Nebo si vzpomínám když jsem venčívala dobrmanku Taru, milou,hodnou a posloušnou fenu ,, Vemte si tu bestii ... ááá ... proč nemá náhubek ... ááá ...!!!" Jo tohle já znám.

2 pavel pavel | Web | 26. ledna 2010 v 20:03 | Reagovat

docela ti věřím, že ti ta holka vegi s těmi řečmi šla na nervy, mně by šla taky  :-D
a co se týče psů taky chápu že na ně nedáš dopustit, lidé všechno berou jednostranně jak se jim to hodí... náš kluk když byl malej chodil za každým psem a dával jim pusy, protože to dělal doma i u souseda a tak jsme ho museli pro jistotu držet, nikdy na první pohled nepoznáš kterej pes je hodnej a kterej divokej   :-D

3 Majda Majda | Web | 26. ledna 2010 v 20:39 | Reagovat

Nebudu ti psát komentáře typu: "Chápu, tě, naprosto ti rozumím, přesně vím, jak se cítíš a jaks to myslela.." Ne, nic z toho bohužel nevím, ale to, co mi dovolil pochopit můj sapienský mozek usuzuji, že tento článek je snad nejlepší, co sem kdy četla a dá se říct, že s ním i souhlasím. Akorát necvičím na klikr, takže nevím, jak se tím prohlubuje vztah atd. Podle mě, každému psovi vyhovuje něco jiného (což určitě víš), no když mám psa nežravce, nemůžu s ním hold cvičit na klikr. Ale náš vztah je i tak řekla bych super (nevím, jak je to ze strany psa).  ;-)

4 pavel pavel | Web | 26. ledna 2010 v 21:11 | Reagovat

odpověděl jsem ti u sebe...  :-)
napadlo mi, když máš ráda psy a píšeš o nich, že bych tě mohl upozornit na jeden zajímavý a hezký blog, klikni u mých SB na "karol"  :-)

5 Law Law | Web | 29. ledna 2010 v 17:17 | Reagovat

No dělala jsem talentovky na textilku v Ústí nad Orlicí :D Nezapomenutelný den toto :D
Chudášci,no to bych nemohla mít z výchov dvojky atd. :D
Alespon,že jsou u nás hodní...to třeba píšem jednu písemku za rok z občanky...dostanu čtyřku a najednou je z toho jednička na výzo :D

6 Lady Dog Lady Dog | Web | 7. března 2010 v 18:14 | Reagovat

krásně o psech píšeš..sic jsem to nepřelouskala celé-ale TÉMĚŘ celé.. ale někdy se k tomu dostanu,někdy brzo..

[3]: taky necvičím na klikr..ani mi to nijak moc neva

7 Lady Carmilla Lady Carmilla | Web | 1. dubna 2010 v 11:49 | Reagovat

miluju psi... :-|  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.